На початок 2023 року у світі було зареєстровано 25,9 млн автомобілів з електродвигуном. При цьому світове зростання продажів щороку збільшується на 60%. Таким чином, на транспортні засоби з підзарядкою від мережі припадає 13% авторинку. Хіба це не гарний привід купити собі «зелене» авто? Ми покажемо вам, як це зробити зі значною економією, хоча ви й самі вже зрозуміли, що достатньо лише пригнати машину з Америки. Пропонуємо до вашої уваги топ найпопулярніших моделей.
Марки та моделі електромобілів із США у нашому рейтингу
Провідні позиції займають автомобілебудівні гіганти: Тесла (15% світового ринку), Volkswagen (13%) та SGMW (11%). Також не варто ігнорувати добрі старі марки Ніссан та Шевроле, які ще на додачу пропонують найкращі бюджетні електромобілі. Водночас серед провідних світових компаній до 12% авторинку «зелених» припадає на BMW та Stellantis. І звичайно, у цей список варто обов’язково додати Volvo, SAIC, Nio і Faw. В основному з марками ми розібралися. Тепер розглянемо моделі електромобілів, які приганяють наші співвітчизники зі Штатів.
✅ Запускаємо пошук та дізнаємося вартість екологічних ТЗ. Щоб придбати електромашину прямо із салону в Україні, вам знадобиться щонайменше від 35 тис. $. А на одному з аукціонів Америки ви зможете знайти уживаний електрокар за 8-10 тис. $.
1. Nissan LEAF
Модель вважається безсумнівним лідером продажів на міжнародному авторинку. Більше того, саме вона вперше з’явилася на українських дорогах. Багатьом Ліф сподобався надійністю та простотою в обслуговуванні. Серед технічних характеристик хетчбека 2017 р. випуску відзначимо:
- запас ходу: 240/378 км (EPA/NEDC);
- потужність: 150 к. с.;
- витрати електрики на 100 км становлять 17,1/18,5 кВт;
- акумулятор на 40/60 кВт∙год;
- максимальна швидкість: 150 км/год;
- розгін до сотні за 7,9 секунди.
Для зарядки цього «зеленого» до 80% на станції вам знадобиться всього 40 хвилин. Якщо забажаєте зарядити його від домашньої трикіловатної розетки, то через 16 годин можете заводитися та їхати. Але щоб купити Nissan LEAF на авторинку України, вам доведеться викласти за нього 20-30 тис. $. Разом з тим на американських аукціонах ми знайдемо вам таку саму модель всього за 5-9 тис. $.
2. Chevrolet Spark EV
Електрокар є аналогом такої ж моделі, але бензинової. Спеціально для цієї «зеленої» версії інженери компанії розробили цифрову панель приладів і мультимедійну систему. Все ж таки особливу увагу виробник приділив створенню літій-іонної акумуляторної батареї. В результаті електрокар класу А Спарк витримує кілька швидких зарядок протягом дня без втрати продуктивності. Однак водії обирають цю модель саме за технічні особливості:
- електромотор видає потужність в 105 кВт або 140 коней з моментом обертання у 542 Н*м;
- ємність електричного акумулятора — 19 кВт∙год;
- витрати е/е на 100 км у межах 17.6 кВт*год;
- максимальний показник швидкості: 144 км/год;
- розганяється до сотні приблизно за 8 секунд;
- заряду вистачає на 132 км шляху;
- підзарядка до 80% триває 20 хвилин, а від розетки (240 В) — 7 годин.
👆 В базовій комплектації хетчбека ви знайдете 10 подушок безпеки, систему стабілізації, а також систему допомоги при старті на підйомі.
Гарантія від виробника на ефективність роботи батареї електрокара Chevrolet Spark EV складає 8 років. Отже, на ньому ви зможете спокійно їздити всі 160 тис. км. На додачу, лабораторні випробування показали, що акумулятор відповідає всім вимогам пожежної безпеки, а також ідеально працює в широкому діапазоні температур.
✅ Ціна цього автомобіля на авторинку Америки становить близько 13-19 тис. $, що вдвічі дешевше за ринкову вартість українського аналога.
3. Chevrolet Bolt
Трійку лідерів топа електромобілів з Америки закриває ця модель Chevrolet. Протягом лише першого року свого «існування» Болт отримав кілька відзнак. Водночас він успішно продається на аукціонах США за 10-19 тис. $. Подивіться, чим заслужив таку популярність цей екземпляр «зелених»:
- електродвигун видає потужність 200 к. с.;
- момент обертання: 360 Н*м;
- ємність акумулятора (288 осередків у 10 модулях) — 60 кВт∙год;
- розгін з місця до 100 км лише за 7,2 сек.;
- максимальна швидкість — 146 км/год;
- на одному заряді долає до 383 км (EPA).
👆 Зовні модель ідентична з Opel Ampera. Продуманий дизайн з унікальним рельєфом кузова забезпечують авто безперешкодне пересування, адже коефіцієнт опору становить 0,32.
Автомобілісти України обирають Шевроле Болт не лише за технічну потужність, а й за габаритний багажник об’ємом 525 л, який при складенні сидінь збільшується до 1 603 л. Можливість такого трансформування досягається шляхом правильного розташування акумулятора, що знаходиться у відповідному місці та у вдалому положенні. А ще українцям подобається швидкість зарядки батареї. Лише за годину на станції вона заряджається на 80%, а від звичайної розетки — повністю в середньому за 9 годин.
4. Tesla Model 3
Чотири наступні позиції ми віддали найпопулярнішій марці Тесла. Відкриватиме рейтинг Tesla Model 3, яка служить новітньою розробкою автобудівної компанії. Електрокар вважається найбезпечнішим автомобілем у світі, який отримав найвищий бал від трьох організацій. Одна з причин такого рішення — наявність у машині автопілота. Модель має такі особливості для комплектацій Standard та Long Range відповідно:
- ємність акумулятора: 50/85 кВт∙год;
- ефективна потужність складає 258/434 коней, а момент обертання — 400/493 Н*м;
- пробіг на одному заряді: 346/500 км;
- до першої сотні розганяється за 5,6/4,4 секунди;
- максимальна швидкість дорівнює 210/233 км/год.
Виробник пропонує задньо- та повноприводну комплектацію седана. На відміну від своїх предків (моделей X та S) трійка створена спеціально для народу та масового виробництва.
✅ На американських аукціонах вартість Тесла 3 з пошкодженнями або без них обійдеться вам в межах 17-21 тис. $., а ось в Україні — 40-60 тис. $.
5. Tesla Model Y
Цей кросовер належить до преміум класу. Тому навіть у стандартній комплектації ви знайдете фірмовий автопілот, кліматичну установку та аудіосистему новітнього зразка. Компанія успішно випускає як задньо-, так і повноприводну версію. «Зелений» доступний у кількох варіантах: Standard, Long Range та AWD, а головне, Performance. Також вам сподобаються технічні характеристики моделі Y:
- потужність двигуна становить 300+ к. с.;
- розгін до 100 км/год за 6,3-3,7 секунди;
- обмеження максимальної швидкості до 193-241 км/год;
- батарея на 75 кВт∙год;
- максимальний запас ходу в лінійці сягає 390-540 км.
Комфортний та мегашвидкий електрокар Tesla Model Y був випущений на платформі третьої версії. Проте авто вийшло на 10% габаритнішим, що збільшило його продуктивність.
✅ Вартість такого потужного електромобіля зі США на аукціоні варіюватиметься від 20 до 26 тис. $. Все ж таки зустрічаються варіанти і за 330 $, і за 36 тис. $, що зазвичай залежить від техстану ТЗ. Натомість в Україні продавці пропонують купити цього «зеленого» від 58 тис. $.
6. Tesla Model S
У нашому топі ми успішно перетнули екватор, але все ще залишилися на марці Тесла. Шосту позицію у списку займає Tesla Model S. Як і у всіх представників цього сімейства, модель оснащена автопілотом, автопаркуванням та дистанційним керуванням. Вже після такої характеристики вам захочеться дізнатися про доставлення авто зі Сполучених Штатів. Але візьміть себе в руки та ознайомтеся з технічними особливостями електрокара, який існує у варіаціях Standard та Long Range:
- ємність літій-іонного акумулятора: 72,5/85 кВт∙год, а ресурс — 160 тис. км (до 7 років експлуатації);
- долає 335-426 км до наступної підзарядки;
- час повного заряджання становить 7 годин (станція AC) або 30 хвилин до 80% (станція DC);
- потужність електродвигуна вимірюється 316/670 к. с., а момент обертання — до 660 Н·м;
- розганяється авто до сотні лише за 4,4-5,9 секунди.
👆 Цікавий факт. А ви знали, що модель серії S має рекуперативну систему гальмування? Унікальна технологія дозволяє машині гальмувати за допомогою двигуна і водночас заряджати батарею. «Як вона це робить?» — спитаєте ви. Дуже просто, отримана від гальмування енергія перетворюється на електрику.
Продуктивна батарея складається з компактно укладених 16 блоків, які розташовані на днищі електромобіля. Завдяки такій «локації» центр тяжіння транспортного засобу зменшується до 45 см. Це покращує безпеку пересування ТЗ, а також збільшує його стійкість до деформування під час удару. Ви, напевно, звернули увагу на високий ресурс акумулятора та щільність його заряду. Таких показників інженери бренду Тесла досягли шляхом унікальної системи рідкого охолодження, яка також охолоджує й двигун. Додатково дізнайтеся про електромобілі із максимальним запасом ходу, щоб визначитися зі своїм варіантом.
Закінчити цей опис варто фінансовим питанням. Ви будете раді дізнатися, що на американських аукціонах придбати цього «коня» можна за 12-36 тис. $, залежно від стану та року випуску, а не за 150 тис. $, як пропонують українські продавці.
7. Tesla Model X
Згадуючи про пафос та розкіш, сьоме місце нашого топу електрокарів зі США ми вирішили віддати саме Tesla Model X. На 60% машина нагадує серію S, однак підвіска й деякі деталі корпусу змінені. Родзинкою цієї моделі служить вертикальне відкриття задніх дверей, що отримали назву «крила сокола». Елегантний дизайн електрокара успішно доповнюють його технічні властивості в різних модифікаціях 2019 року (Standard та 100D Performance):
- ємність батареї: 75/100 кВт∙год;
- розганяється до максимальної швидкості 250 км/год;
- повного заряду акумулятора вистачає на 560/545 км залежно від версії;
- потужність двигуна становить 324/604 к. с.;
- розгін до 100 км/год набирає за 5,2/3,7 секунди;
- має 12 подушок безпеки.
Кросовер з надзвичайною потужністю вважається найшвидшим у світі SUV. Він має до 7 місць для сидіння, а також містким багажником. Якщо ви цінуєте драйв на високій швидкості, модель X стане для вас справжнім викликом. На торгових майданчиках Штатів такого «зеленого спринтера» ви знайдете в різному ціновому діапазоні від 22 до 46 тис. $. Українські салони продають його за 110-150 тис. $.
⚠️ Візьміть до уваги, що обмеження максимальної швидкості встановлюється виробником з метою збереження літій-іонного акумулятора. Насправді Тесла X має великий швидкісний потенціал, тому форсаж вам забезпечений.
8. BMW i3
У десятку електрокарів, що найбільше доставляють зі США, ми вирішили включити популярного в усьому світі «баварця» BMW i3. Модель прекрасно поєднує в собі спортивний характер і водночас вишуканість та елегантність. Але автомобілістів приваблює не тільки розкішний дизайн оновленої версії трійки, а й технічні характеристики:
- потужність синхронного електромотора становить 125 кВт з показниками 170-200 к. с.;
- ємність батареї: 33,2 кВт∙год;
- момент обертання у 250-270 Н*м;
- розгін до 100 км/год набирає за 7,3 секунди;
- показник максимальної швидкості — 150 км/год;
- зарядки вистачає на 290-300 км (NEDC).
⚠️ Німецькі інженери при створенні електрокара допустили деякі недоліки в паливній системі, що могли призвести до займання. З цього приводу близько 19 тис. транспортних засобів було відкликано. Але німці не здалися і випустили покращену версію електромобіля, де провели роботу над помилками.
Майте на увазі, тут ми наводимо приблизні характеристики, оскільки для кожної модифікації йдуть свої параметри. Проте вашої уваги заслуговує час заряджання акумулятора. На станціях дозаправки вам знадобиться лише 39 хвилин, щоб повністю зарядити батарею. Приєднавши автівку до мережі 220 В, доведеться чекати до 10 годин, а 330 В — до 3 год.
Знайти хетчбек BMW i3 можна на одному з американських аукціонів. Залежно від технічного стану він коштуватиме в межах 5-7 тис. $, хоча деякі екземпляри продаються за 10-12 тис. $ . Звичайно, дешевші пропозиції йдуть з пошкодженнями, тому вам можуть знадобитися послуги ремонту. Якщо сумніваєтеся в такому варіанті, прочитайте, про те, з якими пошкодженнями бувають авто на аукціонах, а також чи варто купувати биті автомобілі.
9. Volkswagen e-Golf
Електромобіль був сконструйований з урахуванням 7 покоління моделі. З приводу дизайну та екстер’єру він ні чим не поступається своїм «побратимам» з ДВЗ, хоча все ж таки інженери постаралися, щоб відмінності були очевидними. Гольф на електротязі оснащений клімат-контролем, системами охолодження та підігріву (сидіння, дзеркала, скла), а також багатофункціональною мультимедійкою. Проте найцікавіша частина опису електрокарів від Volkswagen полягає у технічних характеристиках:
- електродвигун потужністю 136 к. с.;
- момент обертання на 290 Н·м;
- розгін з місця до сотні лише за 9,6/10,4 сек.;
- акумулятор на 35,8 кВт∙год;
- зарядка до 80% триває 30 хвилин, а від мережі 220 — близько 17 годин;
- витрата електроенергії становить 12,7 кВт/год на 100 км пробігу;
- повністю зарядженої батареї вистачає на 285 км (влітку), 240 км (взимку);
- максимальна швидкість — 150 км/год.
Спільно з компанією Panasonic Фольксваген розробив унікальний акумулятор, який не потребує охолодження. Конструкція складається з 264 елементів, тому підтримує 3 режими керування, що дозволяють збільшувати запас ходу. За потреби ви можете замовити зарядний пристрій на 7,2 кВт з можливістю швидкого заряджання. До того ж виробник приділив особливу увагу безпеці VW e-Golf. Крім системи контролю тяги, електрокар обладнаний фронтальними та бічними подушками безпеки.
✅ Ціна Volkswagen e-Golf на торгових майданчиках Америки становить від 5 до 9 тис. $. З урахуванням ремонту, доставлення та розмитнення цей «німець» обійдеться вам дешевше, ніж аналогічна модель з українського авторинку, яка коштує від 19 тис.
10. Ford Focus Electric
Жирну крапку в нашому топі електрокарів, які приганяються зі Штатів, поставить Ford Focus. Американський виробник не захотів бути піонером у цій справі, тому створив електромобіль на основі вже наявного покоління хетчбеків Focus. Ця модель поєднує в собі практичність, компактність та екологічність, про що яскраво свідчать її технічні особливості та ходові характеристики:
- потужність електродвигуна складає 143 к. с./107 кВт;
- акумуляторна літій-іонна батарея на 23 кВт∙год;
- момент обертання — 250 Н*м;
- розгін до 100 км/год з місця за 9,5 секунди;
- встановлена виробником максимальна швидкість: 135 км/год;
- заряджання на станції до 80% триває півгодини, а від звичайної мережі — до 5 годин.
Для продуктивності роботи батарейного блоку активно працює система рідинного охолодження. Завдяки підтримці оптимальної температури забезпечується стабільна робота акумулятора. До того ж інженери впровадили унікальну технологію рекуперативного гальмування. При спрацьовуванні гальм електромотор починає виконувати роль генератора, перетворюючи отриману енергію на електрику. У результаті батарея може зарядитись до 95%.
✅ Підсумуємо цей опис фінансовим звітом. Вартість цього форда на аукціонах США становить 3-12 тис. $. На них, звичайно, запропоновані десятки варіантів й за 330-900 $. В Україні така модель коштуватиме щонайменше 16-18 тис.
Бонус до рейтингу электрокарів
Цей список варто доповнити електрокаром Hyundai loniq Electric з потужним двигуном на 88 кВт і 120 к. с. Авто має момент обертання на 295 Н*м, що дозволяє йому розганятися до сотні за 9,9 секунди, а потім їхати на максимальній швидкості 165 км/год. Звичайно, популярністю серед українських автомобілістів також користуються такі моделі, як:
- Smart ForTwo ED;
- Fiat 500 ELECTRO;
- Kia EV6 GT Line;
- Mini Cooper SE;
- Hyundai Ioniq Limited
Тепер, коли ви знаєте, що найчастіше приганяють наші співвітчизники з Америки, дізнайтеся більше, як замовити авто зі США. Детально розписаний процес купівлі машини з аукціону допоможе вам визначитися, які послуги замовити у нас, а що можна зробити самому.